SLOVENIJA - ZDA

BILATERALNO SODELOVANJE

POLITIKA  TRGOVINA   KULTURA   ZNANOST   ŠPORT   TURIZEM   VOJAŠKO SODELOVANJE

Sodelovanje v znanosti in tehnologiji

Na področju znanosti in tehnologije so Združene države Amerike ena najpomembnejših partnerk Slovenije, čeprav povezave z evropskimi programi postajajo vedno bolj pomembne. Sodelovanje slovenskih in ameriških raziskovalcev ima že dolgo tradicijo, ki se je uspešno nadaljevala med vzpostavitvijo Slovenije kot neodvisne države leta 1991, sodelovanje pa se je v naslednjih letih še razširilo. Prvi Sporazum med Vlado Republike Slovenije in Vlado Združenih držav Amerike o sodelovanju v znanosti in tehnologiji je bil podpisan leta 1993. Posodobljen sporazum je v pripravi in ga bodo predvidoma podpisali še leta 1999. Sporazum je osnova za sodelovanje, ki ga koordinirata Ministrstvo za znanost in tehnologijo Republike Slovenije in ameriški State Department (ministrstvo za zunanje zadeve) v sodelovanju z različnimi vladnimi agencijami, kot so National Science Foundation (državna znanstvena fundacija), National Institutes of Health (državni zdravstveni zavod), U.S. Department of Agriculture (ministrstvo za kmetijstvo), National Institutes of Standards and Technology (državni institut za standardizacijo in tehnologijo), Department of Transportation (ministrstvo za promet) itd.

Za sodelovanje je pomembna izjemna razvejanost formalnih in neformalnih povezav, ki vključujejo več kot 80 pomembnih raziskovalnih institucij v ZDA in Sloveniji. Pričakovanja o precejšnjem begu možganov iz Slovenije po letu 1991 se do sedaj niso uresničila. Razvoj je usmerjen v pristno sodelovanje, kot je izmenjava raziskovalcev in učnega osebja, skupni raziskovalni projekti, skupna uporaba informacij in opreme, skupna organizacija znanstvenih srečanj in izmenjava študentov.

Povprečno število skupnih projektov, ki dobijo finančno podporo vlad obeh držav, je med 40 in 50 na leto, kar ne pokriva potreb raziskovalnih institucij.
Med Univerzo v Ljubljani in univerzo Johns Hopkins University v Baltimoru je vzpostavljeno stalno sodelovanje. Letni programi izmenjave študentom in mentorjem z obeh univerz ne omogočajo le obiska tujih laboratorijev in dela v njih, temveč tudi spoznavanje življenja v drugačnem okolju.

Možnost izmenjave študentov doktorskega študija in višjega raziskovalnega in učiteljskega osebja ponuja tudi Fullbright Exchange Program (Fullbrightov program izmenjave študentov), za katerega navadno vlada precejšnje zanimanje.

V ZDA si je slovenska znanost pridobila verodostojnost na številnih področjih, še posebej na področju osnovnih znanosti (fizika, kemija), biomedicinskega inženiringa, medicine, kmetijstva, okoljevarstva, seizmologije, informatike, pa tudi družbenih ved in humanistike.

Ministrstvo za znanost in tehnologijo Republike Slovenije, maj 1999