SLOVENIJA - ZDA

BILATERALNO SODELOVANJE

POLITIKA  TRGOVINA   KULTURA   ZNANOST   ŠPORT   TURIZEM   VOJAŠKO SODELOVANJE

Sodelovanje na obrambnem in vojaškem področju

Izvajanje sodelovanja se redno letno preverja na sestankih bilateralne delovne skupine, ki je imela zadnje zasedanje, peto po vrsti, 20. oktobra 1998 v Ljubljani. Med vprašanji, ki jih je izpostavila ameriška stran izstopa pričakovanje za naše boljše notranje organiziranje ter okrepitev komunikacij med obema stranema na vseh področjih sodelovanja. Med nalogami, ki jih bo treba po ameriškem mnenju pospešiti oziroma v določenih pogledih tudi drugače zastaviti, izstopa področje obrambne politike in iz nje izhajajočega obrambnega načrtovanja kot temeljne podlage za sprejemanje vseh odločitev, vezanih še posebej na nadaljnje preoblikovanje in prilagajanje Slovenske vojske za delovanje v okviru PzM oziroma za vključitev v sistem kolektivne obrambe. S tem v zvezi je tudi vprašanje, kako bomo nadalje razvijali svoje vojaško izobraževanje ob dodatnem pridobivanju znanj v drugih državah za manjše število specializiranih profilov.

Ameriška stran je ugotovila napredek na vseh področjih obravnavane problematike, vendar so bila njihova pričakovanja v zvezi s predhodnimi dogovori in našimi napovedmi večja, kar zadeva tudi naše vsesplošno prizadevanje za vključevanje v NATO.

Po zasedanju 5. bilateralne delovne skupine se je še okrepilo sodelovanje med obrambnima ministrstvoma obeh držav. Med obema stranema je dogovorjeno redno nadaljevanje razgovorov o posameznih delovnih sklopih (za obravnavo nekaterih so bile tudi oblikovane delovne podskupine).

Študija C4I, ki jo vodita USAF in USEUCOM, uspešno poteka v Slovenski vojski z obojestranskim prizadevanjem in bo zaključena v prvi polovici letošnjega leta.

V Sloveniji se nadaljuje program Vojska vojski, s katerim ameriško obrambno ministrstvo v sodelovanju z Nacionalno gardo Kolorada usmerja prihodnje aktivnosti v podporo doseganja ciljev interooperabilnosti iz cikla PARP in v podporo preoblikovanja Slovenske vojske.

Prva oblika obrambnega sodelovanja, program vojska - vojski (Joint Contact Team Program), je nastala leta 1992. Program poteka pod okriljem evropskega poveljstva EUCOM. Slovenija je program začela izvajati novembra 1993. Za državo partnerico je bila Sloveniji dodeljena država Colorado s svojo Narodno gardo (Colorado National Guard).

V okviru programu IMET se je do konca lanskega leta šolalo 52 delavcev MO, od tega 6 v najvišjih oblikah vojaškega šolanja v ZDA. Letos pa naj bi izvedli 29 oblik izobraževanja za 38 častnikov SV. Uspešno potekajo tudi aktivnosti na področju Foreign Military Funding za opremo in jezikovno usposabljanje.

Tako kot drugim državam, članicam Partnerstva za mir, nudijo ZDA s tako imenovano Varšavsko iniciativo finančno pomoč za izvajanje omenjenega programa, ki je neposredno namenjena nakupu opreme za usposabljanje in za sodelovanje v operacijah za podporo miru.

V času med 8. in 25. avgustom 1995 se je enota Slovenske vojske udeležila skupnih vojaških vaj NATO in držav podpisnic Partnerstva za mir "Cooperative Nugget" v ameriški zvezni državi Louisiani.

Ob odprtju 26. svetovnega vojaškega padalskega prvenstva v Cerkljah je 29. junija 1996 nastopila ameriška vojaška letalska akrobatska skupina "Thunderbirds".

V času med 25. in 28. majem 1996 je 20 častnikov Slovenske vojske z vojaško opremo sodelovalo na vaji Partnerstva za mir "Combined Endeavour" v nekdanjem ameriškem letalskem oporišču Sembach v Nemčiji.

V času med 23. in 26. junijem 1997 je bila na obisku letalonosilka John F. Kennedy v Luki Koper; obiskalo jo je preko 11.500 ljudi. Zadnji dan obiska je potekala skupna vojaška vaja Slovenske vojske in Ameriške vojske iz sestave posadke letalonosilke JFK, tema vaje pa je bilo iskanje in reševanje pilotov.

V času med 12. junijem in 4. julijem 1997 je 42 pripadnikov Slovenske vojske sodelovalo na vaji PfP Cooperative Nugget '97, ki je potekala v Joint Readiness Training Centru v Fort Polku v Louisiani.

Sporazumi

Podpisani so trije sporazumi, in sicer:

  • Memorandum o sodelovanju pri obrambnih in vojaških odnosih med Ministrstvom za obrambo Republike Slovenije in Ministrstvom za obrambo Združenih Držav Amerike (podpisan: Washington, D.C., 10. marec 1995)
  • Varnostni sporazum med Vlado Republike Slovenije in Vlado Združenih Držav Amerike (podpisan: Washington, D.C., 8. maj 1996)
  • Listina o sporazumu med Vlado Združenih Držav Amerike in Vlado Republike Slovenije v zvezi z dobavo opreme in storitev S-Y71E za zaščito komunikacij (podpisan: 15. januar 1997).

V pripravi so naslednji sporazumi:

  • Osnovni sporazum o izmenjavi in sodelovanju med Obrambno kartografsko agencijo Ministrstva za obrambo Združenih držav Amerike in Upravo za civilno obrambo Ministrstva za obrambo Republike Slovenije o izmenjavi na področju kartografije in geodezije.
  • Sporazum o nabavi in vzajemnih storitvah med Ministrstvom za obrambo Republike Slovenije in Ministrstvom za obrambo Združenih držav Amerike,
  • Memorandum o soglasju med Ministrstvom za obrambo Republike Slovenije in Ministrstvom za obrambo Združenih držav Amerike glede uporabe poligonov in kapacitete za usposabljanje v Republiki Sloveniji s strani oboroženih sil ZDA,
  • Sporazum med Republiko Slovenijo in ZDA o sodelovanju pri omejevanju širjenja orožja za množično uničenje in promociji sodelovanja na obrambnem področju,
  • Sporazum med Ministrstvom za obrambo Republike Slovenije in Ministrstvom za obrambo ZDA o upravljanju informacijskega sistema partnerstva za mir (PIMS),
  • Memorandum o sporazumu o logistični podpori med Vlado Republike Slovenije kot države gostiteljice Ministrstvom za obrambo/Generalštabom in Evropskim poveljstvom Združenih držav Amerike glede podpore vojaške skupine za zvezo.

Ministrstvo za obrambo RS
Več informacij: Ministrstvo za obrambo