SLOVENIJA - ZDA

BILATERALNO SODELOVANJE

POLITIKA  TRGOVINA   KULTURA   ZNANOST   ŠPORT   TURIZEM   VOJAŠKO SODELOVANJE

Sodelovanje v izobraževanju in kulturi

Ameriške študije na Univerzi v Ljubljani

Fulbrightov program izmenjav


Sodelovanje v izobraževanju in kulturi

Na osnovi Memoranduma o soglasju med Vlado RS in Vlado ZDA (Fulbrightov program) si obe strani vsako leto izmenjata 5 do 6 štipendij za podoktorsko in pomagistrsko izpopolnjevanje.

Maja 1996 je bil podpisan tudi Sporazum med Vlado RS in Vlado ZDA o zaščiti in ohranjanju nekaterih kulturnih predmetov in dobrin. Obe strani (na slovenski strani Ministrstvo za kulturo - Uprava RS za kulturno dediščino, na ameriški strani pa Komisija ZDA za varstvo kulturne dediščine v tujini) sta imenovali člane slovensko-ameriške skupine.

Mešana ameriško-slovenska skupina, ki se je sestala oktobra '97, je določila in uskladila seznam ameriške židovske kulturne dediščine na ozemlju RS in se dogovorila o varstvu le-te. Obe delegaciji sta soglašali, da je stanje in položaj objektov, ki jih določa 1. člen sporazuma, v RS primerno urejen. Obe strani sta se dogovorili, da bo Uprava RS za kulturno dediščino izdala publikacijo Židovski spomeniki v Sloveniji.

Delegaciji sta se dogovorili, da bo drugo zasedanje komisje potekalo v ZDA leta 1998.

Na zasedanju skupne komisije za kulturno dediščino (oktober 1997) je bilo tudi dogovorjeno, da bo slovenska stran v letu 1998 popisala in ovrednotila kulturno dediščino Slovencev v ZDA. Slednje se nanaša zlasti na nepremičnine. Nosilec naloge je Uprava RS za kulturno dediščino Ministrstvo za kulturo.


Ameriške študije na Univerzi v Ljubljani

Podiplomski študij

Ameriške študije so interdisciplinarni program, namenjen podiplomskim študentom za študij moderne ameriške kulture in družbe. Učni načrt obsega naslednje predmete: literatura, zgodovina, politologija, ekonomija, socialna geografija, upodabljajoče umetnosti. Študentje so deležni spodbude, naj iščejo družbene in kulturne povezave v okviru nacionalnih (ameriških) in mednarodnih družbenih in kulturnih povezav, s poudarkom na primerjalnih vidikih Združenih držav in Slovenije.

Magistrski študij traja dve leti, doktorski pa štiri leta. Prvo leto študentje obiskujejo šest predmetov in morajo opraviti predpisane izpite, v naslednjem(ih) letu(ih) pa pripravijo obvezno magistrsko nalogo in/ali doktorsko disertacijo. Temo naloge in/ali disertacije si izberejo študentje sami ob mentorjevem svetovanju. To je edini uradno priznan program ameriških študij v Republiki Sloveniji. Priprava programa se je začela leta 1994, prvih enajst študentov pa se je vpisalo leta 1998. Jedro učnega osebja so profesorji z Univerze v Ljubljani in Univerze v Mariboru, skupaj z gostujočimi profesorji iz ZDA (npr. z University of Washington, University of Minnesota itd.).

Koordinator programa ameriških študij je:
Prof. dr. Mirko Jurak

Filozofska fakulteta, Aškrčeva 2, 1000 Ljubljana, Slovenija
(Tel.: 386-61-1262-125, fax: +386-61-1259-337)


Uresničevanj Fulbrightovega programa izmenjav
med Republiko Slovenijo in ZDA

Memorandum o izvajanju Fulbrightovega programa izmenjav med Republiko Slovenijo in ZDA je bil podpisan 8. decembra 1993, ratificiran 27. julija 1994 in objavljen v Ur.l. RS št. 15 z dne 18. avgusta 1994. V sodelovanju z resornimi ministrstvi Republike Slovenije in Fulbrightovim komitejem program v okviru Ameriškega veleposlaništva administrativno izvaja Ameriški center.

Upoštevajoč potrebe obeh univerz in resornih ministrstev, vsako leto določa prioritetna področja Ministrstvo za zunanje zadeve, v ZDA pa Agencija ZDA za informiranje, ki pri objavljenem razpisu upošteva želje in potrebe Republike Slovenije. Proračunska sredstva ameriške vlade za Fulbrightov program izmenjav znašajo 250.000 $. Ameriška stran je sredstva Fulbrightovega programa, ki so prvotno znašala 200.000 $, v lanskem letu povečala še za 50.000 $, potem ko je Ministrstvo za znanost v lanskem letu v ta program prvič prispevalo sredstva v višini 30.000$.

V ZDA poteka financiranje in izvajanje programa
preko dveh neprofitnih organizacij:

  • za postdoktorski program skrbi "Council for International Exchange of Scholars";
  • za študentski program pa "Institute of International Education".
    Od leta 1992 dalje, ko je program prevzela Republika Slovenija sama, pa do akademskega leta 1998/99, je bilo v Fulbrightov program v ZDA vključenih 48 Slovencev, od tega 31 postdoktorskih kandidatov in 17 študentskih kandidatov. Svoje raziskovalno in predavateljsko delo so opravljali na tako elitnih univerzah kot so: Harvard, MIT, Georgetown in druge. Število letnih štipendij je težko določiti vnaprej, saj se sredstva ameriške vlade delijo na obojestranski program. Povprečno število podeljenih postdoktorskih štipendij za Slovenijo je štiri, izjemoma tudi pet (odvisno od dolžine trajanja štipendije), študentski štipendiji pa sta običajno dve. V akademskem letu 1999/2000 bo v ZDA od desetih pet postdoktorskih kandidatov in trije študenti. V Slovenijo vsako leto prihaja približno enako število ameriških postdoktorskih kandidatov-profesorjev in dva študenta-raziskovalca. V Sloveniji Američani predavajo in raziskujejo na obeh univerzah in raziskovalnih inštitutih. Po določilih Memoranduma Republika Slovenija ameriškim kandidatom zagotavlja lokalno štipendijo (za postdoktorske kandidate 800 $, za študente pa 600 $ v tolarski protivrednosti). Prav tako jim za čas bivanja v Sloveniji plača zdravstveno zavarovanje, slovenskim kandidatom, ki odhajajo v ZDA, pa Slovenija plača stroške povratne letalske karte. Mnogi bivši slovenski Fulbrightovi štipendisti danes opravljajo pomembne funkcije kot so: rektor ljubljanske univerze, prorektor mariborske univerze, ministrica za gospodarske dejavnosti, šef kabineta predsednika vlade, direktorji inštitutov itd.

Ameriški kulturni center
More information: http:// www.usis.si